Ağızda görünümü iyileştirmek isteyen herkes için yapılabilecek bir takım estetik diş hekimliği uygulamaları mutlaka vardır. Güzel bir gülüşe kavuşmak, özgüvenli bir yaşam sağlar. Özel hayatında daha etkileyici ve iş yaşantısında daha başarılı olmak için birçok insan estetik diş hekimliği hizmetinden faydalanmak ister.

Gülüş Estetiğini Engelleyen Faktörler

Diş estetiği denildiğinde güzel gülüşler akla gelir. Peki bu güzel gülüşleri engelleyen sorunlar nelerdir? Ağızda dişlerin aralıkları olması, diş sıkma gıcırdatma gibi nedenlerle dişlerin çiğneme yüzeylerinin aşınması, ağızdaki asitli ortam nedeniyle dişlerin yüzeylerinde elime olması, dişlerin sıralanışında bozukluk olması eğri dişler), diş etlerinin gülme sırasında istenilenden daha fazla görünmesi, dişler üzerinde çürük bulunması, dişlerin olması gerektiğinden daha küçük olması, diş renginin bozuk olması.

Yukarıda bahse geçen sorunların giderilmesi için estetik diş hekimliği bazı uygulamalar yapar ve estetik diş görünümü ve güzel bir gülüş kazandırır. Bu işlemlerin başında ortodonti, zirkonyum diş kaplama, diş eti estetiği, gülüş tasarımı, bonding sistemi, porselen dolgu ve laminate veneer diş estetiği uygulamalarıdır.

 

Diş hekimi yapacağı ağız içi muayene ve ihtiyaç olduğunda da alacağı video ve fotoğraf görüntüleri ile sizin için estetik anlamda neler yapabileceğini tespit eder. Yapılacak işlem bazen basit bir aşındırma olabildiği gibi bazen de çekimli bir ortodonti tedavisi gerekiyor olabilir.

Estetik Diş Hekimliğinde Dijital Gülüş Tasarımı

Günümüzde bilgisayar destekli tasarımlar sayesinde dijital gülüş tasarımı uygulamaları yapılabilmekte ve hastaya nerede ise hayal ettiği gülümseme kazandırılabilmektedir. Kişiden alınan fotoğraflar ve çekilen videolar ile hastanın estetik ihtiyaçları tespit edilmekte ve tedaviye başlamadan önce yapılabilecek estetik düzenlemeler ile ilgili hastaya net bilgiler verilebilmektedir. Hasta için en uygun tedavi planını hazırlamak büyük önem taşır. Estetik diş hekimliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu gerçekten kişinin ihtiyacı olan ve en fazla katkı sağlayacak ağız içi düzenlemelerin yapılmasıdır. Bunun haricinde gereksiz yere dişlerin kesilmesi ve tamamının kaplanması gibi yanlış uygulamaların yapılması estetik diş hekimliği kapsamına girmez. Tam tersine doğru estetik diş hekimliği uygulamalarında doğal bir şey en az zarar vererek en iyi estetiği elde etmek amaçlanmalıdır.

Estetik Diş Tedavi Öncesi

Estetik diş hekimliği tedavisine geçilmeden önce hastaya üç boyutlu olarak tedavi sonrası görüntüsünün nasıl olacağı ile ilgili bir fikir vermek için örnek model (mockup ) adı verilen çalışma uygulanabilir. Yani tedavi ye başlamadan önce tedavinin bittiği zaman ki görüntüsünü az da canlı olarak gösterme imkânı vardır. Alınan ölçü ile laboratuvarda hazırlanan model klinikte hasta üzerinde yapılacak uygulama ile tedavinin nerede ise bitmiş halini görmenize yardımcı olur. Geçici diş modeli anlamına gelen mockup kliniğimizde uygulanmaktadır.

Kliniğimizle bu konu ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve size en uygun estetik diş hekimliği uygulamaları hakkında bilgi verilecektir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamalarımız :

  1. Diş Beyazlatma (bleaching)
  2. Laminate Veneer  (Lamina Diş)  ( kompozit veya porselen ile uygulanabilir)
  3. Ortodonti
  4. Diş Eti Şekillendirme, Diş eti rengi açma
  5. Estetik kaplama veya köprüler