diş beyazlatma 

Güldüğümüz ve konuştuğumuz zamanlarda dişlerimizin güzel görülmesi hepimizin çok istediği ve sosyal olarak da ihtiyacımız olan bir durumdur. Güzel görünen bir ağız ancak orantılı diş büyüklükleri, dişlerin düzgün sıralanışı ve diş renginin istenilen düzeyde beyaz olması ile mümkündür. Estetik diş görünümü kazanmak için diş rengi büyük önem taşır. Günümüzde diş ile ilgili renk sorunu yaşayan insanlar diş beyazlatma yöntemi sayesinde diş rengini birkaç ton daha açtırarak daha beyaz dişlere sahip olabilmektedir. Diş beyazlatma uygulaması modern diş hekimliğinde son yıllarda giderek artan bir işlem haline gelmiştir. Günlük yaşantıda bile insanlar evde dişlerini nasıl beyazlatabilecekleri ile ilgili araştırma yapmaktadır. Daha güzel görünmek isteyen insanlar haklı olarak bu şekilde bir çaba içerisine girseler de sadece dişin üzerinde oluşmuş lekeleri çıkarabilirler. Düzenli diş fırçalama ile de diş beyazlatma değil dişin kirlenmesini önlemek mümkün olabilmektedir.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri?

Diş üzerinde meydana gelmiş renk değişikliklerinin diş hekimi nezaretinde uygulanan işlemler ile ortadan kaldırılması için yapılan uygulamadır. Çoğu zaman dişin üzerinde bulunan mine tabakasına uygulanan özel kimyasallar ile istenmeyen renklenme giderilebilmektedir. Dişlerin beyazlama oranı dişin yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Diş üzerinde çürük veya çatlak gibi sorunlar olması diş beyazlatma işlemini olumsuz etkiler. Diş beyazlatma sonrası elde edilecek renk tedavi öncesindeki diş rengi ile bağlantılıdır. Elde edilecek sonuç kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte tedavi sonrası elde edilen renk başlangıçtaki renge göre genellikle 2-3 ton daha açık olmaktadır.

 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Diş hekiminin kullandığı diş beyazlatma ürünleri jel veya toz likit olarak kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler diş hekimi kliniğinde bizzat doktor tarafından ağza uygulanmaktadır. Ofis tipi beyazlatma olarak adlandırılan bu yöntem hızlı ve başarılı sonuç verir. Ofisteki beyazlamanın uzun süreli ve kalıcı olması için evde uygulanan pekiştirme yöntemi son derece etkili olur. Bu sahilde yapılan beyazlatma işlemi hem daha fazla hemde daha uzun süre etkili olacaktır.

Evde Diş Beyazlatma

profesyonel diş beyazlatma
Diş beyazlatma işlemi evde veya ofiste yapılan uygulamalar ile gerçekleştirilir. İyi bir sonuç almak için ofis uygulamasını takiben evde kullanılacak plakların son derece faydalı olduğunu söylemek gerekir. İyi bir sonuç almak isteyen hastalar diş hekimi tavsiyelerine tam olarak uyumalı ve kontrol randevularına gelmelidir. Dişe kimlerin beyazlatma işlemi öncesinde ağızda değişmesi gereken veya kaplamak işleriniz var ise size bu konuda bilgi verecektir. Geç kalmadan çürük veya eski diş kaplamaları gibi sorunlarınız var ise diş beyazlatma öncesinde bu işlemleri gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

Dişler neden renk değiştirirler?

diş beyazlatma nedir

Genellikle çay, kahve, kırmızı şarap gibi renklendiriciler, sigara, tütün kullanımı ve yaşın ilerlemesi gibi nedenler ile dişlerimizin rengi koyulaşır. Bunun yanı sıra dişe kanal tedavisi uygulanması ve çocuklarda büyüme döneminde kullanılan antibiyotikler (özellikle tetrasiklin), neden ile dişlerin rengi değişir.

Diş Beyazlatma dişe zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde uygulanan diş beyazlatma işleminde hekim dişler üzerinde uygun yoğunlukta diş beyazlatma maddesi uygular. Klinikte doktor gözetiminde uygulanan bu diş beyazlatma tedavisi dişlerde kesinlikle kalıcı bir zarara (aşınmaya, çürümeye, kırılmaya) neden olmaz. Bazen tedavi sırasında sızlama veya aşırı soğuğa karşı duyarlılık ortaya çıkabilir. Bu hassasiyet hekim tarafından uygulanan özel ilaçlar ve kimyasallar ile giderilir.

Diş Beyazlatma uygulaması en iyi nasıl yapılır?

diş beyazlatma nasıl yapılır fiyatları ne kadar

Diş beyazlatma işleminde kişi evde veya ofiste uygulama yaptırabilir. Klinik olarak en iyi sonucu ofiste yapılan beyazlatmayı takiben evde uygulanan pekiştirme ile alabilmekteyiz. Hastanın plak takmak istemediği durumlarda ofis uygulamasının tekrarı faydalı olacaktır. Bu tekrar işlemi biraz maliyetli olsa da iyi sonuç alınabilmesi için son derece gereklidir.
Klinik ortamda yapılan diş beyazlatmada dişler üzerine uygulanan ilaç uygulanır. Yaklaşık 20-40 dakikalık seans ile diş beyazlatma işlemi tamamlanır. Bu süre zarfında dişler üzerine uygulanan beyazlatıcı kimyasal madde ışık kaynağı ile aktive edilir.Işık aktivasyonu ile daha etkili bir diş beyazlatma mümkün olabilmektedir. Kısa süre içerisinde dişlerin beyazlaması sağlanır. Bu esnada diş etleri ve yumuşak dokular dişler üzerine sürülen koruyucu ile çevre dokular diş beyazlatma kimyasalından korunmalıdır. 
Diş hekimi kontrolünde uygulanan ofis beyazlatma işlemi sürenin kısa olması ve hassasiyetin olmaması nedeniyle tercih edilir. Ofis uygulamasını takiben evde yapılacak pekiştirme tedavisi en iyi sonucu almak için son derece yararlı olmaktadır.visi en iyi sonucu almak için son derece yararlı olmaktadır.

 

Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir Mi?

Diş hekimi kontrolünde uygulanan diş beyazlatma işleminde hekim dişler üzerinde uygun yoğunlukta diş beyazlatma maddesi uygular. Klinikte doktor gözetiminde uygulanan bu diş beyazlatma tedavisi dişlerde kesinlikle kalıcı bir zarara (aşınmaya, çürümeye, kırılmaya) neden olmaz. Bazen tedavi sırasında sızlama veya aşırı soğuğa karşı duyarlılık ortaya çıkabilir. Bu hassasiyet hekim tarafından uygulanan özel ilaçlar ve kimyasallar ile giderilir.

Bazı insanlar soğuk içtiklerinde hassasiyet yaşarlar. Bu tip hassas işi olan insanlar için diş beyazlatma işleminde temkinli olmak gerekir. Sizin de dişleriniz de soğuk hassasiyeti var ise veya çiğneme sırasında tarihi seviyor iseniz mutlaka beyazlatma işlemi öncesi diş hekimine de bu konuda bilgi vermeniz gerekmektedir.

 

Diş Beyazlatma ile ilgili en çok merak edilen sorular ve yanıtları

estetik diş kaplamalar nedeni ile ağızdaki diş rengi değiştirilecek ise diş hekimi tarafından uygulanacak diş beyazlatma yöntemleri ile tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir.

 

Diş beyazlatma tedavisi ne kadar sürer?

Diş beyazlatma tedavisi klinikte bir ile üç seans arası uygulanır ve dişler beyazlar. Dişin rengine göre beyazlatma tedavisi evde yapılacak iki ile on günlük uygulama ile pekiştirilebilir. Uygulanacak diş beyazlatma seansına diş hekimimiz diş renginize, ve diş hassasiyetinizi kontrol ederek karar verir. Diş kliniğimizde, diş beyazlatma işlemi 30dk'lık, 2 seans olarak uygulanmaktadır. 

Diş beyazlatma işleminin ömrü ne kadardır?

Kişinin beslenme alışkanlıkları ağız bakımı sigara kullanımına bağlı olarak yaklaşık bir ile üç yıl arasında beyazlatılan dişleri sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkündür. Bu süre sonrasında uygulanacak pekiştirme seansı ile dişler yeniden beyazlar. Dişlerin bu süre içerisinde renk değiştirmesi eski rengine dönmesi şeklinde olmaz. Sadece bir veya iki ton kullanıma göre koyulaşabilir.

Antibiyotik kullanımına ilişkin renklemeler, florozis renkleşmeleri beyazlatılabilir mi?

diş beyazlama istanbul bakırköy florya ataköy

Çok ileri aşamada olan diş renklenmeleri için lamina veya diş kaplamaları tercih edilebilmek ile birlikte çoğu zaman renk sorunları diş beyazlatıcı ajanlar ile hekim kontrolünde yapılan uygulamalar sayesinde giderilebilmektedir.

 

Diş beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Diş beyazlatma fiyatları kullanılan diş beyazlatma ürünün markasını ve fiyatına bağlıdır. Dişler üzerinde çürük kırık veya büyük oranda çatlak olmadığı durumda diş beyazlatma işlemi mümkün olabilmektedir. Güncel diş beyazlatma fiyatlarımızı iletişim formu aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Sizin için en uygun diş beyazlatma seans adedi/süresi, ve varsa yapılacak diğer işlemler hakkındaki bilgilendirmeyi içeren mini muayene kliniğimizde ücretsizdir.