İmplant Diş Tedavisi Nedir  

Ağız içerisinde değişik nedenlerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine yenileri yapılması gerektiğinde en iyi alternatiflerden bir tanesidir implant uygulaması. Eksik diş veya dişlerin yerine koyulacak olan implant titanyum malzemesinden yapılmış silindirik ve yirmili yapay diş kökü olarak tanımlanabilir. İmplant ağız içerisinde diş eti altında bulunan çene kemiği İçerisine yerleştirilir. Cerrahi bir işlem olan implant uygulaması uzun zamandır diş hekimliğinde başarı ile uygulanmaktadır.

implant diş

İmplant Ne Zaman Kullanılır ?

Gerek tek diş eksikliğinde gerek ise birden fazla bir şeyin olmadığı durumda İmplant uygulamaları başarı ile sonuçlanır. İnsanlar arasında yaygın olarak konuşulanın aksine implantlarda başarı oranı düşük değildir. İmplant cerrahisi de zor bir işlem değildir. Burada önemli olan doğru hekimi seçmek ve doğru endikasyonu koymaktır. Hasta olarak yapılması gereken öncelikle implantın fiyatını veya kaç implant yapılması gerektiğini araştırmak olmamalıdır.

 

implant diş nedir

İmplant Uygulamasına Nasıl Karar Verilir ?

İhtiyacınız olan tedavinin implant ile mi yapılacağı yoksa başka bir yöntem (diş köprüsü, protez diş, cam fiber uygulaması) ile mi yapılacağı konusunda diş hekiminiz size ayrıntılı bilgi vermelidir.

İmplant Nasıl Bir Diş Kliniğinde Yaptırılmalı ?

İhtiyacınız belirlendikten sonra size implant uygulayacak Dİş Kliniğinin standartlarını sorgulamamız gerekir. Cerrahi işlemlerin steril ortamda hatasız çalışan cihazlar ile yapılması şarttır. İmplant uygulayacak hekimin bu konuda yeterli eğitimi almış ve tecrübe edinmiş hekim olması sizin önceliğiniz olmalıdır. Bu aşamadan sonra doktorunuzun size anlatacaklarına dikkatli bir şekilde dinlemeniz ve anlaşılmayan yerleri sorarak ayrıntılı bilgi almanız gerekir.

İmplant Tedavisi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

İmplant uygulaması öncesinde kaybettiğiniz dişlerin neden kaybedildi ye ağızda mevcut kemiğime durumu ve ağzın genel durumu büyük önem taşır. Kalan dişlerin çürük veya periodontal problemli olması yapılacak implantın uzun dönemli başarısını da etkiler. Enfeksiyon taşıyan işler varsa mutlaka tedavi edilmeli, çürük dişler dolgu veya kanal tedavisi yapılmalıdır. Diş eti hastalığının tedavisini takiben implant uygulaması yapılması gerekir. Enfeksiyonu diş etleri mevcut iken implant yapılması kısa dönem içerisinde implantın kaybedilmesine neden olabilecek kadar önemli bir konudur.

İmplant Diş Tedavi Planı

İmplant uygulanmadan önce yapılacak iyi bir planlama sorun yaşanabilecek durumları ortadan kaldırır. Diş gıcırdatma veya kontrol edilemeyen şeker gibi problemlerin varlığında implant uygulamasında sorunlar yaşanacaktır. İmplantın hangi bölgeye ve kaç tane yerleştirileceği üzerine gelecek yüklerin Dağlama gibi konularda diş hekimi bilgi birikimi Ve tecrübesi ile size öneride bulunacaktır. Farklı kliniklerde değişik implant tedavi planları sunulabilir. Bu farklılıklar ile ilgili hekimden bilgi alıp kafanızdaki işaretlerini İmplant tedavisi öncesinde tamamen gidermenizi tavsiye ederiz. Tedavi planında sadece uygulanacak implantların sayısı ve yeri önemli değildir. Bunun dışında ağızda kalan dişlerin durumu onlara ne gibi bir tedavi uygulanacağı ve uygulanacak implant üzeri köprü veya protezler ile uyumu da büyük önem taşır. Ağızda bazen sadece estetik SORUNLAR olması bile diğer dişlere müdahale edilmesini gerektirebilir. Tedavi planının estetik fonksiyon ve konuşma seslerinin istenilen düzeyde olacağı şekle göre yapılması gerekir.

Çene Kemik Yapısı İmplant İçin Önemlidir 

İmplant yapımı diş çekiminin nerede ise tam tersi bir uygulamadır. Yani kemik içerisinden dişi çıkarmak yerine, kemik içerisine yapay diş kökünü koyma işlemidir. Lokal anestezi uygulandıktan sonra uyuşan bölgede diş eti hafifçe kaldırılarak altındaki kemik kısma ulaşılır. Bu bölgenin yeterli genişlik ve yükseklikte olması gerekir. Yeterli kemik bulunmadığı durumlarda bazen kemik genişletme bazen de kemik tozu gibi yardımcı uygulamalar yapılabilir.

 

Tek Diş Eksikliğinde İmplant Diş Uygulaması Nasıl Yapılır ?

implant diş istanbul

Eksik diş olan bölgenin önünde ve arkasında bulunan dişlere herhangi bir aşındırmaya işlemi yapmadan boşluğun bulunduğu bölgedeki kemik içerisine implant vidasının yerleştirilmesi ve bunun üzerine tek bir kaplama yapılması ile uygulanan güncel bir tedavi yöntemidir. Diş köprüleri ne alternatif olarak başarı ile uygulanırlar. Tek diş eksikliğinde implant uygulanabilmesi için o bölgede yeterli boşluk bulunması ve implant vidasının çapı ve boyu ile uyumlu bir kemik olmasına ihtiyaç vardır.

Birden Fazla Diş Eksikliğinde İmplant Üzeri Köprü Uygulaması Nasıl Yapılır ?

implant tek diş

Diş Hekimliğinde implant kaybedilmiş dişlerim bulunduğu alanda sabit köprü restorasyonlarına imkân tanır. Özellikle sonu serbest biten dişsiz ağızlarda hastayı takılıp çıkarılabilen protezlerden kurtaran bir yöntemdir. Bir diş eksikliğinde bir implant uygulandığı gibi iki dişin eksik olduğu durumlarda iki adet implant uygulaması yapılmalıdır.3 diş eksik olan bölgede iki implant ve üzerine üç hadi diş kaplaması konulması mümkündür. Ağız İçerisinde boşluğun ve yerleştirilen implantın özelliklerine bağlı olarak dört diş eksikliğinde iki implant ve üzerine dört diş koyulması da bazı durumlarda mümkün olabilmektedir.

 

Eksik diş sayısının fazla olduğu durumlarda yapılacak dikkatli bir tedavi planı ile iki veya daha fazla implant üzerine diş köprü ve kaplamaları uygulanarak nerede ise doğal dişiniz gibi çiğneme fonksiyonu sağlayan sabit diş kaplama ve köprüleri kullanılabilmektedir.

Tüm Dişlerin Kaybedildiği Durumda İmplant Nasıl Yapılır ?

implant protez diş

 

Ağızda hiç diş bulunmadı durumlarda yeterli kemik hacmi var ise sabit diş köprüleri yapılabilir ancak implant için yeterli alan bulunmadığında üst çene de dört altçene de iki adet implant uygulanarak bunların üzerine takılıp çıkarılabilen hareketli diş protezleri uygulanır. İmplantlar proteze destek ve tutuculuk sağladıkları için implant üzeri protezlerin kullanılması klasik diş protezlerinin kullanımına göre son derece rahattır.

implant diş istanbul

İstanbul Dent'te İmplant Diş Tedavisi  

Diş kliniğimizde implant uygulamasının cerrahi kısmı, uzman diş cerrahları tarafından, implant üzerine yapılacak kuron, köprü vb estetik diş hekimliği uygulamaları ise diş estetiği uzmanı diş hekimlerimiz tarafından yapılacaktır. Sizin için uygulanabilecek implant alternatifleri ve implant marka fiyat bilgileri için bizimle irtibat kurmanız ve randevu alarak muayene olmanız gerekmektedir. Kliniğimizde size uygun tedavi planı ve maliyetler İle ilgili ayrıntılı bilgi alma imkânınız olacaktır.

 

İmplant için röntgen, tomografi gibi ön hazırlık ve tedavi planlama aşaması tamamlandıktan sonra hasta kliniği ikinci ziyaretinde cerrahi işlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından İmplant yapılacak odaya alIndır. İşlem İle ilgili hastanın kafasında soru işaretleri olup olmadığı, yapılacak tedavi planını doğru anlayıp anlamadığı kontrol edilir.

 

implant diş kliniği

 

Daha sonra tıpkı diş çekiminde uygulanan bölgesel anestezi gibi ağız içerisine anestezi uygulaması yapılır ve bu sayede implant işlemi esnasında hiçbir acı ve rahatsızlık duyulmaz. Önceden planlanan bölgelere implantlar yerleştirilir ve iyileşme dönemi başlar. İmalatlar çene kemiği içerisine yerleştirildikten sonra genellikle alt çene için iki üst çene için üç ay süre ile beklenir. Bu süre uygulanan implant bölgesi'nin özelliğine göre daha kısa veya daha az olabilmektedir. İyileşme döneminde takip eden zamanda hastanın klinik ziyaretinde implant üzerine iyileşme başlıkları takılır. İyileşme başlıklarının takılması ve diş etinde iyileşmenin sağlanması için yaklaşık bir hafta süre gerekir. Bu süreden sonra ağız içerisinden implant üzeri yapılacak protez veya köprünün ölçüsü alınabilir. Protezin uygulama süresi genellikle 1 -2 hafta olmaktadır. İmplant üzerine diş görünümünde protez takıldıktan sonra hasta artık kendi dişi gibi çiğneyebileceği kendi dışı gibi görülen ve rahat konuşabileceğini dişlerine kavuşmuştur. Tedavi süreci ile ilgili bilgi almak ve size uygulanabilecek implant tedavileri için randevu alarak muayene olmanız gerekmektedir. Bu muayene sonrasında size uygulanacak implant sayısı ve fiyatı ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Değişik implant markaları ve implant üzeri çözümler mevcuttur.