Ayrık Diş Problemi Nedir ?

ayrık dişDoğuştan dişlerin küçük çene kemiğinin büyük olması veya çekilen dişin yerine diş yapılmaması gibi nedenler ile işler arasında boşluklar görülebilir. Bazen doğuştan diş eksikliği olması ayrık dişler için bir zemin hazırlar. Estetik diş hekimliğinde ayrık dişlerin tedavisi için farklı yöntemler kullanılabilir. Her hastanın ağız yapısı farklı olduğu için vakanın hekim tarafından değerlendirilmesi sonrası en uygun tedavi seçeneği belirlenecektir. Bazen ortodonti tedavisi ile mükemmel bir şekilde düzeltilebilecek iken bazen diş estetiği uygulamalarıı ile ayrık dişlerin tedavisi yapılabilir. Uzun süreli kalıcı estetik bir görünüm için dişlerin yüzey özellikleri, rengi, ve yüz ile olan uyumları değerlendirilir ve hasta için en iyi gülüş estetiğini sağlayacak tedavi yöntemine karar verilir.

 ayrık diş tedavisi

Ayrık Diş Problemi için Estetik Tedavi Yöntemleri:

  1. Ortodonti (Diş Teli )
  2. Bonding (Kompozit Lamina)
  3. Laminate Veneer (Porselen Veneer)

ayrık diş tedavisi

1)Ortodonti (Diş Teli Tedavisi) ile Diş Ayrıklıklarının Kapatılması

ayrık dişler için diş teliÖzellikle kalıtsal olan ayrık diş, ortodonti tedavisi ile yüz güldüren sonuçlar alınabilmektedir. Diş yüzeyinde bir kaplama veya aşındırmaya uygulamadan sadece dişlerin yerini değiştirerek elde edilen bu yöntem birçok hasta için uygun olmasına rağmenyerek fiyatları gerek ise uygulama zamanı sebebi ile hastane du edilen bir yöntemdir. Size en uygun yöntemi belirleyebilmemiz için iletişim formu yardımıyla diş kliniğimizden randevu alıp yapılacak tedavi ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2) Bonding Yöntemi ile Ayrık Dişlerin Kapatılması

Diş renginde uygulanan bir çeşit dolgu diyebileceğimiz bonding uygulaması ayrık diş tedavisi için kısa süreli hızlı bir tedavi seçeneğidir. Bu işlem için genellikle anestezi yani uyuşturma gerekmez. Önemli olan bir dişin hacminin fazla büyümeden yüz ve diğer dişler ile orantılı olarak aralığın kapatılmasıdır. Hekimin tecrübesi ve hastanın beklentileri doğrultusunda yapılacak tedaviye karar verilir. Uygulamasına geçildiğinde diş yüzeyi temizlenir ve uygulama için gerekli aşamalardan sonra boşluk olan bölgeye hamur şeklindeki kompozit malzeme dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken diş etinden çıkış konturudur. Dişlerin birbirleri ile simetrik olması ve diş eti ile uygulamanın birleştiği alanda gıda birikintilerinin kalmaması için maksimum özen gösterilmesi gerekir. Boşluk bu malzeme ile kapatıldıktan sonra dikkatli bir şekilde cila işlemine geçilir yüzeyi parlaklığı diş minesi kadar parlak yapılmaya çalışılmalıdır. Aksi taktirde zaman içerisinde çay, kahve, sigara gibi dış etkenler ile renklenme ortaya çıkacaktır. Bu renklenmeye ortaya çıktığında basit bir cila işlemi ile giderilebilir.

Ayrık dişlerin tedavisinde bonding yönteminin en büyük dezavantajı yüzeyi özelliklerinin porselen diş kaplamalar kadar iyi olmamasıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi çay kahve sigara gibi etkenler kompozit malzeme yüzeyinde renklenme yaparlar. Ancak tedavisi hem uygulanma zamanın kısa olması, hem de uygun maliyetli olması nedeniyle çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Bonding uygulamasını her diş hekimi yapar mı?

Bu konuda eğitim almış ve tecrübe edinmiş hekimler zaman ayırıp dikkatli bir çalışma yaptıklarında tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Ancak ön diş tedavisi dikkatli bir çalışma ve tecrübe gerektirir. Kullanılan malzemenin bütün kurallarına uyulması ve ağız içerisinde tedavi sonucunda işlerin nasıl görüneceğine tahmin edilebilmesi gerekir. Özellikle bu konuda çalışma yapan ve bilgi deneyimini arttırmış hekimleri uygulamayı rahatlıkla yapabilirler.

3) Laminate Veneer ile Ayrık Dişlerin Kapatılması

ayrık diş kapatılması laminate veneerYüzey özellikleri neredeyse mine tabakasında eşdeğer olan porselen laminate veneer uygulamaları ayrık dişlerin kapatılması için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Genellikle kırık, eğri, orantısız, renk problemli dişler için uygulanan lamine diş tedavisi ayrık diş tedavisinde de mükemmel sonuçlar verir. Estetik diş hekimliğinde yapıştırma tekniklerinin ve malzeme özelliklerinin gelişmiş olması sayesinde başarı ile uygulanan porselen lamina kaplamalar ayrık diş uygulamalarında yaklaşık bir hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanır eder. Porselen lamina uygulamasında sadece işlerin aralık deri kapatılmaz aynı zamanda renk ve şekil gibi sorunlarda giderilir.

Uygulanma süresi olarak Bonding ile aralıklı diş kapatma tedavisinden daha uzun sürse de ortodonti ile aralıklı diş kapatılması gibi aylarca zaman almaz. Sizin için hangi tedavi yönteminin uygun olacağını öğrenmek istiyorsanız İstanbul Dent Diş Kliniği'nden iletişim formu ile randevu alabilir tedavi fiyatlarına muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

ayrık dişler