diş eti estetiği

Diş eti düzenlemeleri ile estetiğin sağlanması: üst üste pembe ve beyaz estetik olarak adlandırılan diş ve diş eti estetiği güzel bir gülüş için büyük önem taşır.

 “Gingivektomi” olarak da bilinen diş etinin yeniden şekillendirilmesi işlemi estetik diş tedavilerinde sıklıkla kullandığımız bir yöntemdir. Elektro cerrahi yöntemi ile kesmeden ve dikiş atmadan uygulanan bu işlemde diş eti şekli bir bütün olarak ele alınır ve gülümseme ırasında ortaya çıkan düzensiz diş eti görünümü ortadan kaldırılabilir. Bunu yanı sıra bölgesel olarak da diş boylarının kısa olması durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

diş eti estetiği nedir pembe estetik

Gummy Smile

Gummy smile adı verilen diş eti gülümsemesi olan kişilerde diş etleri istenenden fazla göründüğünde de estetik olarak müdahale edilebilmektedir. Diş hekimi kliniğinde yapılan uygulamalar ile diş boyları uzatılabilir veya diş eti simetrik hale getirilebilir. Pembe ve beyaz estetiğin sağlanması için kullanılan diş eti düzenlemeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için randevu alabilirsiniz. 

Kuron Boyu Uzatma:

Dişlerin boyunun kısa olması gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesini sağlar. Diş hekimi dişlerin boyunu uzatabilir. Bu işlemi yaparken dişlerin üzerinde bulunan diş etlerini almak ve gülme sırasında görünen diş eti kısmını azaltarak diş boyunu uzatmak şeklinde uygulanır. Özellikle üst çenedeki dişlerde kuran boyu uzatma adı verilen bu işlem sıklıkla uygulanır.

Diş Eti Şekillendirmesi :

Pembe estetik elde etmek için her zaman diş etlerini tamamen kaldırmak gerekmez. Diş etlerinin şekilleri sağ ve sol taraftaki dişler için simetrik olmadığı durumlarda diş eti şekillendirmesi adı verilen işlem yapılır. Bu işlem sayesinde diş etlerinde simetrik ve göze hoş gelen bir görüntü elde edilir. Bazen bir kaplama kenarından diş etine fazla baskı yapması bazen de diş eti kenarında ki bir dolgu veya diş taşı diş etinin konturunu bozuyor olabilir. Diş hekimi bu bölgeye müdahale ederek sağ ve sol taraftaki diş etlerini simetrik hale getirir ve estetik diş görünümü için büyük bir avantaj sağlar. Hasta için çok kolay olan bu işlem kısa süre içerisinde gerçekleştirilir ve gülüş estetiği ne önemli katkısı vardır. Bazen diş eti hastalığı nedeni ile diş etlerinin estetiği bozulabilir. Bu gibi durumlarda uygulanacak tedavi daha geniş kapsamlı olmalıdır. Önce diş eti tedavisi tamamlanmalı daha sonra estetik diş tedavilerine geçilmelidir.

Diş Eti Ameliyatı ile diş Eti Çekilmesi Tedavisi

İleri derecede diş eti çekilmeleri estetik görünüme olumsuz etkiler. Açığa çıkan kök yüzeyi genellikle soğuk sıcak hassasiyeti ne yol açar. Mide asidi, diş sıkma, gıcırdatma, tırnak yeme, sert cisimleri kemirme gibi nedenler ile diş eti altındaki kemik ile beraber çekilebilir. İleri derecede diş eti çekilmesinin tedavisinde öncelikle buna neden olan etkenler belirlenmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Diş eti çekilmesi tedavisinde yumuşak doku cerrahisi adı verilen işlem uygulanarak açığa çıkmış kök yüzeyleri örtülür.

Diş eti çekilmesi nedeniyle ortadan kalkan diş eti dokusu yeniden sağlanmak amacıyla diş eti dokusu nakli gerçekleştirilir. Bu işlemler öncesinde iyi bir diş yüze düzeltmesi yapılmalı ve hastanın bütün kurallara uyarak tedavi sonuna kadar hekim tavsiyelerine uymalıdır. Bilinmesi gereken en önemli. Kaybedilen diş etinin yerine yenisinin koy olmasının çok zor oldu kolay olsa bile bunu muhafaza etmek için büyük çaba gerektiğidir.

 

Diş Eti Rengi Açma :

Diş etinde melanin adı verilen pigmentler nedeni ile siyah veya koyu sararıklık bölgelerinin görülmesidir. Kişiyi son derece rahatsız eden bu görüntü özellikle aşırı sigara tüketen hastalarda daha çok görülür. Toplumda esmer tenli kişilerde de diş eti renginin koyu olması sık görülen bir durumdur. Bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Herhangi bir hastalığın habercisi de değildir. Sadece estetik olarak istenmeyen bir görünüm oluşturdukları için hastalar müdahale edilerek diş etlerinin pembe renkli normal görünümüne kavuşmasını isterler. Klink olarak uygulanan depigmentasyon işlemi ile kısa bi süre içerisinde diş eti rengi açma işlemi yapılabilmektedir. Klinik tecrübesi olan hekimleri büyük başarı ile uyguladığı bu diş eti rengini açma işlemi ile ilgili vaka uygulamalarımızı kliniğimize geldiğinizde görebilirsiniz. Sizin için uygulanabilecek depigmentasyon işlemi fiyat ve sonuçlar ile ilgili İstanbul Estetik Diş kliniğimizden randevu alabilirsiniz.