Görünen Diş Etleri - Gummy Smile

Gülerken Diş Etlerinin Görünmesi - Gummy Smile

Gülümseme sırasında üst dişlerimizin yanı sıra diş etlerimizin de görünmesi bazılarımızı son derece rahatsız edebilir. Bir gülüşün çekiciliği hem estetik hem de algı ile ilgilidir. 

Bazılarımız gülümsediğinde çok fazla diş eti dokusu görülebilir. Dişler çok küçük ise veya damak kemiği fazla hacimli ise diş eti dokusu fazla görünecektir. Güzel bir gülümseme ise diş ile diş eti dokularının orantılı olması ile mümkündür. Diş hekimliğinde pembe estetik olarak adlandırdığımız diş esti estetiği işlemleri sayesinde ideal bir gülüşe kavuşmak mümkündür.

görünen diş etleri gummy smile

İdeal bir gülümsemenin tanımı nedir? 

Gülüşün çekici veya hoş olarak tanımlanması aslında bir algı meselesidir ve bu nedenle kişiden kişiye değişir. Ancak bir gülümsemenin genel olarak hoş görünmesi yapılan çalışmalar ve ortalama değerler ile diş etinin, diş boyutunun beşte birinden daha fazla görünmesi genellikle kişiyi rahatsız etmektedir. Unutulmaması gereken şey bazı insanlar için yüz morfoloji ile birlikte değerlendirildiğinde diş eti gülümsemesinin daha çekici olabileceğidir. Tabii diş etlerinin sağlıklı olması koşulu ile.

 

Diş etinin gülümseme sırasında görünmesi, kişinin yaşamını, konfor ve gülme zevkini olumsuz etkiliyorsa, bu konuda bir şeyler yapmak gerekebilir. Yapılacak ilk iş şüphesiz diş hekiminiz ile birlikte sizi rahatsız edenin ne olduğunu tespit etmek olmalıdır. Sebebin anlaşılması ve mutabık olunması iyi bir başlangıç olacaktır. Çünkü nedeni anlamak bizi her zaman en iyi çözüme doğru yönlendirir.

Estetik gülümsemeyi etkileyen faktörler

Diş eti dokusu görüntülenme miktarı

  1. Dişlerin büyüklüğü ve şekli
  2. Üst çene ve dişlerin kafatasına göre dikey pozisyonu
  3. Üst dudağın uzunluğu ve hareket derecesi

 

Büyüme tamamlandığında ve kalıcı  dişler karşı çenedeki dişler ile buluştuğunda genellikle erişkinlikte sona erer. Fakat süreç burada durmaz; Diş eti ve kemik dokuları zaman ile geri çekilir ve 20'li yaşların  başında bir yerde sabitlenir. İdeal diş uzunluğu (diş eti çizgisinin üstündeki dişin görünür kısmı) yaklaşık 10 mm'dir; Bu normal kabul edilir. Taç genişliğinin, diş boyuna oranı yaklaşık % 75-85'dir ve bu da normal olarak görülür.

 

Kuron Boyu Uzatılması

Dişlerin kronlarını örten aşırı diş eti dokusundan kaynaklanan diş eti görünümü kuron boyu uzatılması olarak adlandırılan işlem ile düzeltilebilir. Dişin etrafındaki diş eti dokusu cerrahi olarak uzaklaştırılır. Diş kuronu üzerini örten fazla diş eti uzaklaştırıldığında dişin tamamı görünür olacak ve diş uzamış diş eti kısalmış hali ile estetik görünüm sağlanacaktır. Bu prosedür aslında fazla diş eti dokusunu almak ve altta bulunan dişlerin tam uzunluğunu göstermek için uygulanır.

 

Diş Etini Destekleyen Kemik  Şekillendirilebilir

Sadece diş etlerine uygulanacak operasyon yeterli olmaz ise diş etini destekleyen kemik yeniden şekillendirilir. Kök yüzeyini açığa çıkarmadan yapılması gereken bir işlemdir.

 

Dişlerdeki Aşınmanın Diş Eti Görünümene Etkisi

Dişlerin uç kısımlarının diş aşınması da diş eti ile diş oranında değişikliklere neden olabilir. 

 

Aşınma ile dişler kademeli olarak kısalır. Dişlerin aşınmayı dengelemek için karşı dişlere doğru ilerlemesi söz konusudur. Bu hareket çok yavaş gerçekleşir. Çok yavaş gerçekleşmesine rağmen diş eti de diş ile birlikte hareket eder ve uzar. Bu durumda da diş aşınma nedeni ile kısalmış diş eti de diş hareketi ile birlikte uzamış olacaktır.

Diş Eksikliğinin Diş Eti Görünümüne Etkisi

Diş kaybında da benzer durum söz konusu olur.  Etkilenen dişleri doğru konuma getirmek için ortodontik tedavi ile diş boyları istenilen şekilde düzeltilebilir. 

Üst Dudağa Botoks

Kasların hareketini engelleyerek diş etlerinin görünmesini engellemek mümkün olmaktadır. Üst dudağın kısa olması veya gülümseme sırasında fazla hareket etmesi de diş etlerinin görünmesine neden olmaktadır. Diş hekimi ile yapacağınız değerlendirme sonrasında sorununuz dudaklarınızın fazla kalkması ise botoks uygulaması ile diş eti gülümsemesinin giderilmesi mümkün olmaktadır.