ön diş estetiğiÖn dişlerde görülen problemler estetik olarak kişiyi olumsuz etkiler. Özellikle üst çene ön bölge dişlerin iyi durumda olması bir insan için hem gülümseme hem konuşma hem de ısırma ve koparma akımından son derece önemlidir.

Gibi sorunlar estetik diş hekimliğinin baş etmeye çalıştığı problemlerdir.

ön diş estetiği nedir tedavisi

Bu yazıda sırası ile dişlerde ortaya çıkabilecek sorunlar ve bunların çözümleri konusunda hangi tür yaklaşımlar sergilendiğini paylaşmak istiyorum. Tabii ki klinikte her hasta için farklı tedavi önerileri olacaktır. Örneğin diş renklenmesi olan bir kişi aynı zamanda eğri dişlerden de şikayetçi ise ona uygulanacak tedavi yöntemi ile dişleri eğri ve kırık olan bir kişiye uygulanacak tedavi yöntemi farklılıklar gösterecektir. Yazıda genel olarak tavsiye edilen yaklaşımlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizin için uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemi için diş kliniğimizden ücretsiz randevu alarak muayene olmanız gerekmektedir. 

Ön dişlerde renklenme

Genellikle anne karnında veya bebeklik döneminde alınan antibiyotikler veya geçirilen ateşli hastalıklar nedeni ile dişlerin rengi ileri derecede bozulmuş olabilir. Özellikle tetrasiklin renklenmeleri diş rengini kabul edilemeyecek kadar olumsuz etkilerler. Kullanıma bağlı renk değişimleri de yetersiz ağız bakımı sigara, kahve ve çay tüketiminden kaynaklanır.

Diş renklenmelerini gidermek için diş beyazlatma işlemi önerilir. Bu işlemin yeterli olamayacağı durumlarda lamina diş uygulaması tercih edilir. Dişlerde aşırı derecede kırık çürük gibi sorunların varlığında zirkonyum diş kaplama da uygulanabilir.

 

Ön dişlerde çürük

En büyük sorunlardan birisi olan diş çürüğü dişlerde kanal tedavisi gerektirebilirler. Ön dişlerin arka azı dişlerine göre daha az hacimli olması çürük oluştuğunda kanal tedavisi ihtiyacını ortaya çıkarır. Mümkün olduğunca dişi ağızda canlı tutmaya çalışmak gerekir. Ancak zorunlu durumlarda yapılan kanal tedavisi sonrasında dişlerde renk değişikliği ve dişin sıvı kaybettiği görülür. Diş kırılganlaşır ve rengi koyu kahverengi mor bir renk alabilir. U surumda dişi kaplamak hem uzun süre kullanılabilmesi hem de estetik görünmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Kanal tedavisine gerek kalmayan küçük diş çürüklerinde lamina uygulaması yapılabilir

Ön dişlerde kırık

Dişin travma ile kırılması bazen diş kayıplarına neden olsa da diş kökü ağızda sağlam se dişin görünen kısmında kırık varsa diş hekimliği sayesinde dişi kullanmak mümkün olacaktır. Dişin canlı olup olmadığı kontrol edilir. Bazen travma almış dişler nekroz olabilir. Bu durumda dişe kanal tedavisi yapmak gerekir. Travmalı bir diş için mutlaka röntgen çekilmesi gerekir. Dişin çevre dokuları ve yanındaki dişler değerlendirilir.

Dişte sadece küçük bir kırık varsa bonding uygulaması ile kırık diş tamiri yapılması mink ündür. Bu uygulama tek seansta tamamlanır. Diş kırığı büyük olduğunda genellikle kanal tedavisi de gerekir. Zirkonyum gibi içerinde metal bulunmayan tam seramik empress diş kaplamalar kullanılarak estetik diş kaplaması yapılabilir.

Ön dişlerde çatlak

Sık görülen bir sorun olan diş çatlağı aşırı yük altında kalan diş minesinde belirgin olarak görülebilir. Işık kaynağı ile daha ince çatlakları görmek mümkündür. Genellikle sorun yaşanmayan diş çatlaklarında bazen soğuk sıcak hassasiyeti ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda çatlak diş üzerinde faza kuvvet uygulamamak gerekir. Diş hassasiyeti giderek artıyor ise ve yemek yerken de ağrı duyuyorsanız durum ciddi demektir. Diş hekimine gitmelisiniz. Diş Hekimi dişe canlılık (vitalite) kontrolü yapar ve dişin canlılığını kontrol eder. Dişiniz canı gergilide veya aşırı hassas ise kanal tedavisi gerekebilir.

Ön dişlerin aralıklı olması

Aralıklı dişlerin varlığında ya dişler olması gerekenden küçük ya da çene büyüktür. He iki durum da istenmeyen durumlardır. Ancak

Ön dişlerin eğri olması:

 Eğri dişlerin düzeltilmesinde öncelikli olarak tercih edilen yöntem diş telidir. Bazı durumlarda diş teli damak tarafından da takılır. Estetik kaygıların arttığı ileri yaşlarda eğri dişler tel ile tedavi edilebilirler. diş teli uygulaması sorun çıkarır..

Ön dişlerin eksik olması

Bazen bir ya da daha fazla dişin ağızda olmadığını görürüz. Bu durumda yine panoramik diş röntgeni faydalı olacaktır. Özellikle köpek dişi olarak adlandırılan 3. Keser diş gömük olabilir. Bazen hiç diş olmadığı vakaları görmekteyiz. Bazen de çürük veya çarpma gibi nedenler ile dişleri kaybedebiliriz.

Eksik dişlerin varlığında diş köprüsü zaruri yet taşımaktaydı. Ancak artık implant diş yöntemleri ile tek dişden tam dişsizliğe kadar her türlü durumda implant diş ve üzerine zirkonyum porselen diş kaplamalar yapılmaktadır.