Gülüş Tasarımı

gülüş tasarımıModern Diş hekimliğinin önemli bölümlerinden bir tanesi olan gülüş tasarımı gülümseme sırasında görünen ağız, dudaklar, dişler ve diş eti gibi bileşenlerin tek tek kendileri ve kendi içlerinde birbirleriyle olan uyumlarının sağlandığı tasarım işlemidir.

Güzel bir gülümsemeyi yaratan sadece dişlerin sıralı ve beyaz olması değildir. Gülüşünü güzelleştiren dudaklar, dişler, diş etinin rengi ve bunların birbirleriyle olan estetik uyumlarıdır. Bir vaka da ideal gülümseme elde etmek için hem dişleri hem çevre dokuları göz önüne almak gerekir. Dişlerde boyutsal olarak yüz ve dudaklar ile uyum, sıralanış da ahenk ve renkte doğallık beklenir. Diş etlerinde sağlıklı bir görünümün yanı sıra dişlerin aralarında ve diş boyun bölgelerinde simetri, pembe estetiğin elde edilmesi için büyük önem taşır.

 Ayrıca gülümseme sırasında görülen diş eti miktarı da gülüş estetiği nin önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Bu nedenle gülüş tasarımı yapılırken sadece fotoğraflar ile değil video görüntüleri üzerinde ve çalışma yapılmaktadır. Ağızda gülümseme sırasında görülen diş, dişeti ve dudak hareketleri için ideal bir plan elde edilmeye çalışılır.

Pembe Estetik Nedir?

Gülüş tasarımında ön plana çıkan konulardan birisi olan pembe estetik, diş etlerinin diş boyun kısmında zenit noktası adı verilen kavisler de uyum sağlaması ve gülümseme sırasında görülen diş eti boyuna müdahale gerektirebilir. Diş etinin koyu renkli olması da güzel bir gülüş estetiği için olumsuz etki eder genellikle diş eti estetiğine sağlamakta elektrokoter veya lazer kullanılır diş etine şekil vermek ve diş etinin rengini değiştirmek için kullanılan yöntemler başarı ile sonuçlanır. Dişler üzerinde yapılacak değişiklikler dişlerim boyutları renkleri ve sıralanışları ile ilgilidir Bu amaçla dişlere lamina uygulaması ve yani tam seramik kaplamalar önerilebilir. Bazen küçük simetri sorunlarında bonding uygulaması hızlı ve pratik çözüm olabilir.

Gülüş Tasarımı Yapılan hastanın Tedavi Süresi

Gülüş tasarımı planladıktan sonra yapılacak işlemlere göre süre bir hafta ile 6 ay arasında değişebilir diş eti operasyonları gerektiğinde sürünün uzadığını biliyoruz bazen de sadece bonding uygulaması ile tek seansta bir tanem gülüş tasarımı uygulamaları olabilmektedir. Dudak hareketleri ile ilgili diş eti gülümsemesi var ise botoks uygulaması sayesinde bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Her kişi için farklı bileşenlerin olması kişiye özgü gülüş tasarımı yapılmasına neden olur. Bu nedenle gülüş tasarımı fiyatları hakkında bir şey söylemek mümkün olamamaktadır. Diş beyazlatma fiyatı, diş eti estetiği fiyatı, diş kaplama fiyatları hatta bazen implant fiyatları uygulanacak estetik diş tedavisinin toplam maliyetini belirler.

Sizin için en iyi tedavi planını öğrenebilmeniz için diş hekimi muayenesi olmanız gerekmektedir. Belki sadece bonding uygulama fiyatı ile bütün estetik diş tedavisi ihtiyacını giderilebilecek belki de birçok tedavinin uygulanması ile daha uzun ve yüksek fiyatlı tedavi ihtiyacı tespit edilecektir.