Bonding Uygulaması

bonding kompozit lamina diş kaplama tedavisiEstetik diş hekimliği uygulamalarından bir tanesi olan bonding uygulaması ön dişlerin, çürük, kırık, renklenmiş veya yüzeyinin bozuk olduğu durumlarda uygulanır. Bonding uygulaması yapılırken diş hekimliğinde geliştirilmiş kompozit malzemeler kullanılır. Doğru bir uygulama için öncelikle bonding uygulaması için yeterli şartların oluşmuş olması gereklidir. Alternatif estetik diş tedavi yöntemleri ile bonding uygulaması karşılaştırıldığında avantajların belirgin olarak ortaya çıkması durumunda uygulanmalıdır.

Diş estetiğinde ve zaman zaman kullanılan bonding ile estetik diş tedavisi küçük dişlerin varlığında da diş aralıklarının kapatılması ve ideal diş formunu elde etmek için uygulanan bir yöntemdir.

Bonding uygulamasının kompozit malzeme ile yapıldığını biliyoruz. Bu uygulama yapıldıkları malzemeden isim alarak kompozit lamina uygulaması olarak da adlandırılır. Kompozit laminalar dişlerin yüzeyine ve aralarına estetik görünüm vermek amacıyla uygulanan pratik bir yöntemdir. Genellikle hafif eğri dişlerde, yüzeyinde çentik olan veya renk bozukluğu gösteren dişlerde tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Kompozit lamina uygulamasında dişin yüzeyinden hemen hiç aşındırma yapılmaz. Yüzeye hafifçe sürülen etching sonra bonding uygulanır. İşleminin başarısı için önemli olan malzemelerin doğru kullanılması ve kaliteli olmasıdır. Yüzey aşındırma veya pürüzlendirme işlemi sonrasında yüzeye önce asit sonra bond veya tek aşamalı asit-bonding uygulaması yapılır. Bu işlemden sonra kompozit malzemenin diş yüzeyine tutulması için gerekli alan oluşturulmuş olur. Yüzeye estetik kompozit malzeme uygulandığında hekimin tecrübe, sanat ve tasarımı doğrultusunda hasta istediği görüntüye kavuşur.

 

Dişe bonding uygulaması (kompozit lamina) neden tercih edilir?

 • Bonding uygulaması çok hızlı ve ekonomik bir uygulama olduğu için tercih edilir.
 • Özellikle dişler arasında aralık kapatılması veya diş boylarının veya şekillerinin düzeltilmesi için tercih edilir.
 • Tek seansta tamamlanabilen bir tedavi olması uygulama sıklığını ve tercih oranını arttırır.
 • Bonding uygulaması ertesinde çay, kahve, sigara gibi dişlerin yüzeylerini kirleten etkenlerden uzak durmanız tavsiye edilir.
 • Elektrikli diş fırçası kullanmanız önerilir.
 • Düzenli Diş Hekimi kontrolü yaptırmanız bonding uygulaması ile yapılan işlemin daha uzun ömürlü olması için yararlı olacaktır.

 

İyi yapılmış bir bonding uygulamasını yıllarca ağızda başarılı bir şekilde kullanmak mümkün olacaktır. Ancak kullanım sırasında aşırı kuvvetler geldiğinde yani fındık fıstık kabuğu gibi sert cisimler ısırıldığında dişinizin kırılma riski kadar  bu uygulamanın da kırılma riski taşıyacağını bilmeniz gerekir.

Porselen Lamina mı bonding mi?

Bonding uygulamasını Porselen lamina uygulaması ile karşılaştırmak gerekirse;

 1. Porselen lamina daha yüksek fiyatıdır.
 2. Bonding uygulamasının kırılması durumunda tamiri kolaydır ve 1 seansta tamamlanır ancak lamina uygulamasında tamir daha uzun sürer
 3. Porselen lamina kırıldığında tamir süresi ve ücreti daha yüksektir.
 4. Porselen laminalar ağızda daha uzun süre kullanılabilirler
 5. Porselen lamina yüzeyi daha parlaktır.
 6. Diş renklenmeleri porselen laminalar ile daha iyi kapatılırlar.
 7. Porselen laminalar diş yüzeyinde daha Parlak görüntü sağlarlar.
 8. Porselen laminalar zaman ile renk değiştirmezler ancak diş eti kenarında kötü ağız bakımı nedeniyle siyah bir çizgi olması muhtemeldir.