Diş Sağlığını Bozan Etkenler

Diş sağlığımıza nasıl zarar veriyoruz?

diş sağlığını bozan etkenler

  • Abartılı çay kahve tüketmek dişlerde renklenmeye ve dolayısıyla aşındırıcı macun / fırça gibi yöntemler kullanmaya neden olur. Diş yüzeylerini temizleyip dişlerin beyaz görünmesini istediğimizde ise, diş üzerinde aşındırmaya neden oluruz. Aşınan dişler normal fonksiyonlarını yapamadıkları gibi hassasiyet hatta ağrıya kadar varan problemler ortaya çıkarırlar.
  • Dişleri bir araç olarak kullanmak hem dişlerin şekil ve pozisyon bozukluklarına hem de ağız yoluyla enfeksiyon kapmaya neden olur. Tırnak yemek, kalem veya pipo ısırmak, iplik koparmak, kuruyemiş kabuklarını kırmak dişlere zarar veren kötü alışkanlıklardır.
  • Dudak, yanak emmek ve/veya ısırmak genellikle küçük yaşlarda başlar ve hayat boyu devam edebilir. Sürekli yanak dudak ısırmak, parmak emmek yumuşak doku enfeksiyonlarına, ağızda yaralara ve tat alma bozukluğuna neden olur. Uzun süreli travmalar kanser hastalığına kadar uzanan problemler ortaya çıkarabilir.
  • Diş sıkma ve gıcırdatma ağızda dişlerimize ve çevre dokulara zarar veren diğer önemli bir rahatsızlıktır. Dişlerin çiğneme yüzeylerinde önemli aşınmalara neden olur. Dişlerin dikey boyutlarını azaltır ve hassasiyet başlar. Diş sıkmaya bağlı olarak boyun ve sırt ağrıları artar. Çene ekleminde geri dönüşümü olmayan problemler ortaya çıkar.
  • Dişlerle buz kırmak, kırık ve çatlak dişlerin oluşmasında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Buz dişlerle temas ettiğinde hem termal olarak şok olursunuz hem de uzun sert olması nedeniyle fiziksel kuvvet uygulanır. Bu nedenle buz kırıldığında dişlerde nekroza sebep olabilen problemler ortaya çıkar.
  • Dudak ve dile uygulanan piercinglerin dişleri olumsuz etkilediğini biliyoruz. Metal bir cismin diş yüzeyine sürekli olarak temas etmesi yüzeyin aşınmasına ve ağız içerisinde bakteri oluşumuna neden olur.
  • Beslenme bozuklukları özellikle aşırı tatlı tüketimi diş çürüklerine neden olur. Asitli gıdalar, enerji içecekleri, hazır meyve suları dişler üzerinde şeker ve asit oluşumunu başlatır. Böylece dişler kolaylıkla çürür. Doğal meyveleri tüketmek şeker tüketiminden uzak durmak diş ve diş eti sağlığı için tavsiye edilir.