Porselen Dolgu : İnlay & Onley

Dişte, çürük nedeniyle madde kaybı meydana geldiğinde ilk düşünülen ve uygulanan çözüm diş dolgusudur. Ancak çürük ilerlemiş ise ve dişin görüntüsünü bozacak kadar geniş bir alana yayılmış ise estetik dolgu olarak bilinen inley ve onley dolgular uygulanır. Normal dolgudaki gibi dişin çürüyen ve hacim kaybeden bölümleri porselen kaplama gibi hazırlanarak tamamlanır. Azı dişleri için klinikte uygulanan kompozit dolgular neredeyse dişin direncine ve estetiğine yakın özellik kazanmıştır. Bu nedenle bu tip dolgular günümüzde fazla uygulama alanı bulmazlar.

Yüzeyinde fazla madde kaybı olan veya birden fazla yüzeyi kırılmış azı dişlerinde uygulanabilir.

Komşu iki dişte ara yüz çürüğü olduğunda ideal bir kontak noktası elde edilemediğinde uygulanabilir.

Kanal tedavisi nedeniyle sıvı kaybetmiş ve kolay kırılacak duruma gelmiş dişlerde sağlam bir yüzeyi elde etmek amacıyla uygulanabilir.

Azı Dişlerinde Inlay Onley Dolgu

Azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde doğala yakın bir görüntü elde etmek ve aşınmaya karşı dirençli restorasyonlar yapmak istendiğinde inley onley dolgu kullanılabilir.

 

Literatürde klasik dolgulara göre kenar sızıntısının daha az olduğu belirtilen inley onley dolgular özellikle ağızda asit tüketimi fazla olduğunda tercih edilebilir.

Kaplama ihtiyacı olan dişlerde inley dolgu kullanılarak dişin sağlam gelirinden aşındırma engellenebilir. Porselen malzemeden yapıldıkları için yüzeyleri mükemmel cilalı olur ve yemek artıklarının tutunmasına bakteri plağı oluşumuna izin vermezler. Laboratuvar ortamında hazırlandıkları için dişlerin birbirleriyle temas ettikleri bölgede yüzeyler ideale yakın şekilde hazırlanır ve ağız içerisinde diş üzerine yapıştırılır. Diş ile pasif bir şekilde adaptasyon sağladıkları için dişe destek olurlar, kırılma riskini azaltırlar, ancak tam olarak engellemeleri mümkün değildir.

İnlay & Onley Porselen Dolgu Fiyatları

Sistemin kullanımı sırasında en büyük sorun maliyetinin normal bir dolgu maliyetidir. Yaklaşık fiyatı dolgu fiyatının 4-ile 5 kat fazlasıdır.

İnlay & Onley Porselen Dolgu Tedavi Aşamaları

Uygulama aşamasında en az iki bazen üç seans tedavi için hekim ziyareti gerekir. Birebir uyum sağlamadığı durumda yeniden başa dönmek ve tekrarlamak ihtiyacı vardır bu nedenle klinik pratiğinde uygulama alanları sınırlı kalır.

İhtiyaç duyduğumuzda biz hastalarımıza inley veya onley uygulamasını önermekteyiz. Hastanın imkanları elverdiğinde uygulanan titiz bir çalışma ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir.