Laminate Veneer ile Estetik Diş Hekimliği

Aynaya baktığınızda gözünüze takılan ve sizi rahatsız eden bir şey mi var? Güldüğümüzde ağzınızı kapatmak mı istiyorsunuz? Rahat bir şekilde gülemeyen insanlar artık laminate veneer gibi estetik diş hekimliği tedavileri sayesinde hayal ettikleri gülümsemeye kısa bir süre içerisinde kavuşabiliyorlar.

Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları ile aslında hiçte zor olmayan küçük müdahaleler sayesinde diş rengimiz ve şekliniz istediğiniz ideal görüntüye kavuşa biliyor. Dişlerin yüzeylerine uygulanan porselen lamina işlemi sayesinde diş yüzeyindeki bozukluklar, sararma, kırık veya çatlak görüntüler, dişler arasındaki boşluklar tamamen ortadan kaldırıla bilmektedir.

En mutlu olduğunuz anlarda içinizden geldiği gibi gülmenizi sağlayan porselen lamina diş kaplamaları sayesinde film yıldızları gibi gülümseyebilirsiniz.

Laminate Veneer Nedir ?

Laminate Veneer, lamine diş, porselen veneer olarak da bilinen bu ince tabaka ağızda kompozit veya porselen ile uygulanabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde diş yüzeyine uygulanan ince gelişmiş porselen yaprak seramik uygulamalardır. Dişin tamamını kesip üzerine kaplama yapmak yerine sadece görünen kısmında minimum bir aşındırma yaparak dişin hem şeklini hem de rengini değiştirebilen laminate veneer uygulamaları estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Laminate Veneer Çeşitleri Nelerdir ?

Laminate veneer tedavisinde kullanılan malzeme porselen veya kompozit olabilir. Porselen laminate veneer laboratuvarda diş teknisyeni tarafından hazırlanır. Kompozit laminate veneer ağızda diş hekimi tarafından uygulanır. Kompozit lamine diş tek seansta tamamlanabilmesine karşın porselen lamine diş kaplamalar laboratuvar aşamaları olduğu için 5-7 gün içerisinde tamamlanabilmektedirler.

 

Ağızdan alınan hassas ölçü laboratuvarda bilgisayar ortamına aktarılır ve yapılan tasarım bloktan kesilen cam seramik üzerine estetik uygulama sonrası ağızda prova edilir. Hassas bir yapıştırma işlemi gerektiren lamine diş kaplamaları fiyat olarak normal diş kaplamalarından bir miktar daha yüksek fiyat ile uygulanabilmektedir. Lamine diş uygulamasının gerektiği durumlar genellikle dişler üzerinde leke veya diş sararmalarıdır.

Diş üzerinde oluşmuş kırıklar lamina diş tedavisi ile doğal dış görüntüsüne kavuşturulabilmektedir.

Dişlerin aralıklı olması: aralıklı dişlerin tedavisinde başarılı bir tedavi seçeneği olarak uygulanan laminate veneer diş tedavileri son derece kullanışlı ve estetik sonuçlar verir. Yüzeyde çok ince bir uygulama ile aralıkların doğal diş renginde kapatılması ve ağızda tam bir simetri sağlanabilmesi için aralıklı diş tedavilerinde uygulanırlar. Lamina diş uygulaması en az bonding uygulaması kadar başarılı olmaktadır. Yüzey özellikleri bakımından daha uzun süre dayanabilmeleri ve parlak olmaları nedeni ile bonding uygulamasından daha üstün estetik sağlarlar. Fiyat olarak kompozit lamine (bonding) diş uygulamaları daha ucuz olduğu için hastaların öncelikli tercihi kompozit bonding olmakta ve ilerleyen zamanlarda porselen laminate veneer ile devam etmektedir.

 

Dişlerin hafif eğri olması veya açılarından bozuk olması lamine diş tedavisi ile giderilebilecek sorunlardır. Özellikle ön diş bölgesinde ortaya çıkan estetik kaygı uyandıran çapraşıklıklar ortodonti tedavisi istemeyen hastalar için maliyeti biraz yüksek olsa da laminate veneer diş uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Laminate veneer diş tedavisinde unutulmaması gereken düzenli diş hekimi kontrolü gerektirmesi ve kullanım sırasında sert cisimler ısırılmaması gerektiğidir.

Laminate Veneer ile Düzeltilebilecek Diş Sorunları

Lamine uygulaması ile birçok diş kusuru giderilebilmektedir. Günümüzde porselen lamineler ile gözükmeyen dişlerin boyları uzatılarak gözükür hale getirilebilir. Eğer dişlerin arasında hoş görünmeyen boşluklar varsa bu boşluklar porselen lamine ile kapatılabilir. Aşırı sararmış ve diğer beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamamış dişlerin renkleri değiştirilebilir. Eğer diş dizilimi içinde çapraşıklıklar varsa bunlarda düzeltilebilir. Görüldüğü üzere lamine ile birçok rahatsızlık kozmetik olarak giderilebilmektedir. Bunların dışında çok ciddi mine aşınması nedeniyle hassasiyeti olan dişler ile fonksiyon eksikliği olan dişlerde de kullanılabilmektedir.

Laminate Veneer Nasıl Uygulanır ?

Porselen lamina uygulamalarında genellikle iki veya üç randevu süresi içerisinde tedavi tamamlanır.

 1. İlk Randevu:

  Karar verdikten sonra ilk randevuya geldiğinizde dişlerinizin yüzeyinde hazırlama işlemi yapılır ve sadece dış kısmından anestezi yardımı ile sıfır bir ile sıfır 3 mm kalınlığında bir tabaka aşındırılır.

  Size özel boyutların hazırlanması:

  Alınan hassas diş ölçüsü üzerine laboratuvarda CAD CAM sistem kullanılarak estetik lamina diş hazırlanır. Diş teknisyeni bu ince seramik yaprak porselen üzerine küçük ilaveler ve cila işlemini de ekleyerek hastanın ihtiyaç, istek ve beklentilerini karşılayan diş kaplamalar üretir.

 2. İkinci Ziyaret

  Diş hekimi yaklaşık 4-5 gün gibi bir süre içerisinde porselen lamina çalışmasını hastaya gösterebilir. Çoğu zaman ilk provada beğenilen yeni nesil estetik diş kaplamaları gerekli olduğu durumda düzeltme için tekrar diş laboratuvarına gönderilebilir.

  Bitim aşamasında diş yüzeyi ile yaprak porselen arasına kimyasal olarak tutunmayı sağlayan ilacı sürülür ve kalıcı olarak yapıştırılır.