DİŞ ÇARPIKLIĞINDA HANGİ TEDAVİ YÖNTEMİ

Dişlerle ilgili yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi dişlerin çarpık, yamuk, ve/veya eğri olmasıdır. Dişler çene kemiği içerisinde düzgün sıralanmadıkları durumlar hem fonksiyon hem estetik olarak sorun yaratırlar. Bu durum dişlerin arasında yiyecek artıklarının birikmesine ve kısa zaman içerisinde çürümesine neden  olur.

 

yamuk çarpık dişler

Diş arasında gıda artıklarının birikmesi diş eti sağlığı açısından da problem yaratır. ilk başlarda diş eti kanaması ile başlayan diş eti hastalığı zaman içerisinde dişlerin çapraşık olması nedeniyle kemik kaybına neden olur ve ilerlemiş diş eti sorunları ortaya çıkar. Diş çapraşıklığının / yamukluğunun seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Çok fazla eğri olmayan dişler için diş hekimliğinde lamine veya bonding gibi yöntemler ile protetik tedavi uygulanması mümkündür. Ancak geniş çaplı bir diş çapraşıklığı mevcut ise dişlere tel takılarak ortodonti tedavisi uygun olacaktır.

ÇARPIK/YAMUK DİŞLER İÇİN TEL Mİ KAPLAMA MI?

Ortodonti tedavisinin uzun sürmesi ve tedavi sırasında ağızda dişler üzerinde diş teli taşıma gerekmesi gibi nedenler hastaların tel takmadan dişlerin üzerine kaplama yaptırmak istemelerine neden olur. Zaman kısıtlılığı olan kişiler özellikle düğün veya işe başlama gibi mazeretler diş kaplamalarına yönelmenin başlıca nedenidir. Estetik kaygılar da bazı hastaların diş teli taktırmaktan uzak durmalarına neden olur.

Klinik pratiğimizde diş kaplama ile çarpık dişleri düzelttiğimiz hastaların genel profiline baktığımızda en çok yurt dışında yaşayan hastalar için estetik diş kaplamaları eğri dişleri düzeltmek için kullandığımızı söyleyebilirim. Türkiye dışında yaşayan hastalar bulundukları ülkede diş teli taktırmalarının mümkün olmadığını ve eğri/yamuk dişler ile de hayatlarını sürdürmek istemediklerini söylediklerinde bizim için tek seçenek prototetik diş tedavisi olarak adlandırdığımız dişlerin üzerine işlem yaparak çarpık dişleri düzeltme oluyor. Bu durumda dişlerin mevcut durumuna göre yapılacak protetik işleme karar vermek en can alıcı aşama olmakta. Dişlerde eksen kaymaları, gülüş çizgisi, dişlerin rengi ve büyüklükleri gibi birçok faktör yapmamız gereken diş tedavi işlemini seçmemize rehber olmaktadır.

Diş sararması sorunu yoksa ve sadece  diş aralıkları mevcut ise dişlere bonding uygulaması önerilebilir. Ön bölge dişlerde hafif yamukluk var ise ve diş rengi de tatmin edici değilse lamina diş kaplama ön diş bölgesi estetiği için iyi bir alternatif olabilir. Özellikle çiğneme tablası olarak bilinen oklüzal düzlem sorunları ile birlikte küçük azı dişlerini de içine alan diş estetiği sorunlarının varlığında diş kaplamaları tercih edilir. Diş kaplamalarında estetik başarıyı elde etmek için metal altyapı kullanılmayan yeni bilgisayarlı tasarım ve üretim aşamaları uygulanmaktadır. Malzeme olarak güçlendirilmiş seramikler ve zirkonyum blokların kullanıldığı estetik diş kaplamalarında kısa sürede güzel bir görünüme kavuşmak mümkün olmaktadır.

Diş kaplamasını ne kadar süre kullanabilirim?

yamuk dişlerin düzeltilmesi

Ortodonti yaptıramayan hastalar için diş kaplaması uygulandığında genellikle sağlıklı dişler üzerine lamine ve zirkonyum uygulanmaktadır. Diş temizliğini ve periyodik diş hekimi kontrollerini aksatmayan hastalar yaptırdıkları protetik tedavileri (zirkonyum diş kaplama, lamine kaplama veya empress diş kaplamalar) çok uzun süre herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirler. 20 yıl gibi uzun bir zaman sonra da yaşayacakları sorunlar kendi dişleri ile yaşayacakları olası sorunlar gibidir. Bu sorunlar travma ile kırılma veya yaşa bağlı diş eti çekilmesi gibi sorunlardır.

Dişlerinizdeki problemler için en iyi tedavi alternatifini ancak karşılıklı görüşme ile belirleyebiliriz. Sizin ihtiyaçlarınız ve bizim mesleki tecrübelerimizi buluşturabilmemiz için ücretsiz olan ilk randevunuzu alınız.