lekeli dişler sararmış dişlerDiş lekeleri özellikle görünüme önem veren kişiler için büyük sorun teşkil eder. Gülümsendiği zaman dişlerin yüzeyinde istenmeyen lekeler var ise bunların uzaklaştırılması gerekir. Diş lekeleri farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bazen çok basit bir şekilde giderilebilen diş lekeleri bazen de diş hekimi tarafından yapılacak uygulamalar sonrasında ortadan kaldırılabilmektedir.

Önce Diş Lekesinin Kaynağı Bulunmalı

Diş lekesinin yüzeysel bir leke mi yoksa dişin içinden kaynaklanan bir leke mi olduğu tespit edilmelidir. Yüzeysel lekeler dişte en üst tabakada bulunur. Genellikle yiyecekler ve koyu renkli içecekler nedeni ile oluşur. Asitli içecek tüketimi diş resin ve yüzey parlaklığını ortadan kaldırdıktan sonra yüzeyin kirlenmemesi için uygun zemin hazırlamış olur. Genetik bozukluklar sebebiyle diş yüzeyinde girinti çıkıntılar ve leke oluşumu için uygun alanlar bulunabilir. Diş macunu firmaları tarafından üretilen etkili beyazlatma macunları hiçbir zaman diş hekimi ofisinde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri gibi sonuç vermeyecektir. 

Diş Lekelerine Sebep Olan Gıdalar

Kara lahana, ıspanak, şarap, kola, şalgam gibi gıdalar diş yüzeyinde koyu renkleri lekelere sebep olabilmektedir. 

Özellikle dişleri boyayan türden gıdalar tüketildikten hemen sonra dişler temizlenmelidir. En azından su ile çalkalanması bile dişlerin üzerinde leke oluşmaması için etkili olacaktır.

Kahve Nedeniyle Oluşan Diş Lekeleri

Kahve içerisinde bulunan tanin maddesi işin yüzeyinde leke oluşturabilir. Kahve lekesini çıkarmak ancak erken dönemde mümkün olabilir. Leke çıkarma özelliği olan diş macunları ile düzenli olarak yapılacak fırçalama sayesinde kahve lekesi dişler üzerinden uzaklaştırılabilir. Ancak uzun süre yüzey temizliği yapılmamış ve üzerinde birikmiş fazla miktarda kahve lekesi ulan dişler için diş hekimimden yardım almak gerekecektir.

 

Sigara Kaynaklı Diş Lekeleri / Diş Sararması

diş lekeleri sararmış dişlerBilindiği üzere sigara diş yüzeylerinde koyu bir tabaka oluşturur. Bu tabaka diş fırçalayarak uzaklaştırılamayan bir tabakadır. Sigara nedeniyle oluşmuş diş lekeleri ancak diş hekimi tarafından çıkarılabilir. Diş minelerinizi zedelemeden yapılacak temizleme sayesinde sigara lekelerinden kurtulmanız mümkün olacaktır.

 

diş lekeleri sarı dişlerYanlış Alışkanlıklar Diş Lekesine Neden Olabilir

Bir takım alışkanlıklar nedeni ile diş minesinde oyuklar oluşmuş olabilir. Örneğin, kürdan ile diş aralarını karıştırmak veya iğne ile dişlerin üzerinde gezinmek gibi. Diş gıcırdatma da diş minesinin bazı bölgelerde kopmasına neden olabilir. Mine tabakasına kaybetmiş dişler leke konuşmak için uygun ortam oluştururlar. Yanlış diş fırçalama da mine tabakasının erimesine ve leke oluşumu için uygun bölgelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Lekelerin Sosyolojisi

Dişleri üzerinde leke olan kişiler toplum içerisinde kendilerini iyi hissedemezler. Diş lekeleri sosyal olarak kabul edilmez ve kişinin bakımsız olduğuna işaret eder.

 

Diş Lekelerinin Tedavisi

Hangi sebeple oluşmuş olursa olsun diş lekeleri diş hekimi tarafından uygun yöntemler ile giderilebilir. Diş hekimi diş lekesinin oluş sebebini ortaya çıkarır ve buna göre bir çözüm önerir. Bazen diş beyazlatma yöntemi bazen yüzey için bonding uygulaması veya diş kaplama uygulaması ile diş lekeleri tedavi edilebilir.

Leke Tedavi yöntemleri

  diş lekeleri temizlenmiş dişler

  Diş Lekelerinden Korunma Yöntemleri

  Diş yüzeylerinde renk bozukluğu için elverişli bir ortam bulunan kişiler özellikle beslenme alışkanlıklarına ve diş fırçalama alışkanlıklarına daha fazla dikkat etmelidirler. Düzenli diş hekimi kontrollerine büyük önem taşır.

   

  Lekeler için Diş Beyazlatma Her Zaman Çözüm Olmayabilir

  Dişler üzerinde zaman içerisinde oluşan diş lekelerinin ortadan kaldırılması amacıyla diş beyazlatma işlemi yapılması her zaman çözüm olmayabilir. Dişin zaman içerisinde renk değiştirmesi diş beyazlatma yöntemi ile giderilebilir. Ancak diş yüzeyinde dişin iyi temizlenememesine bağlı olarak görülen kir şeklindeki lekeler ancak diş hekimi tarafından yapılacak diş temizleme işlemi ile ortadan kaldırılabilir.

  diş lekeleriDişin İç Yapısından Kaynaklı Diş Lekeleri

  Bazı diş lekeleri dişlerin gelişim döneminde alınan antibiyotiklere ve çocuk yaşta geçirilen ateşli hastalıklara bağlı olarak dişin iç yapısında meydana gelen lekelerdir. Bu diş lekelerinin temizlenmesi için mutlaka profesyonel olarak müdahale edilmesi gerekir.

   

  Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın 

  Dişlerin düzenli olarak fırçalanması zaman içerisinde ortaya çıkacak problemlerin önlenmesi için olduğu kadar zamanla oluşacak diş renklenmeye derininde önüne geçmeyi sağlar. Yeterli zaman ayırarak yapılan diş fırçalama ancak karşılığını uzun bir süre sonra alabilirsiniz. Sadece diş fırçalamanın yeterli olmadığını bilmeli düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gitmeliyiz.