bir günde implant diş tedavisiBir günde implant son zamanlarda dikkat çeken mucize tedavi.

Dikkatli okursanız zaten tüm dünyada implant bir günde yapılıyor. Ancak implantın kemik ile kaynaşması süreci ve implant üzerine uygulanacak dişlerin yapılacağı bir süreç var.  

Bir günde hem implantı yapmak hem de üzerine diş koymak her zaman mümkün mü?

Günümüzde imkânsız bir şey nerede ise kalmadı. Siz yeter ki isteyin. Teorik olarak belirli şartlar bir araya geldiğinde implant uygulamasının ardından aynı gün alınacak ölçü ile implantın üzerine diş yapılabilir. Hem de implantın kemik ile kaynaşmasını beklemeden. Bu işlemin uygulanabilmesi için bol ve kaliteli kemik dokusuna sahip olmak lazımdır. Kemik yeterli kalınlıkta ve hacimde ise bir günde implant ve üzerine diş kaplaması mümkün olabilir. Ancak bu hacim ve kalitede kemiğe pek sık rastlayamıyoruz.

Yeterli kalitede kemik olmadan bir günde implant yapılıp aynı gün üzerine diş koyulduğunda implantın başarı oranı düşer. Yani kemik ile iyi bir tutunma sağlanmadan üzerine yük gelen implant hareket eder ve kaybedilebilir. Bu riskli durum ile karşılaşmamak için büyük çoğunluk ile implant uygulaması sonrası kemik ile birleşmenin sağlanması amacı ile 2-3 ay gibi beklemek gerekir.

İmplant kaybı çoğu zaman yerine yeni bir implant uygulaması ile telafi edilebilir. Ancak hasta ve hekim için istenmeyen bu tatsız durum ile karşılaşmamak amacı ile biz genellikle işi garantiye alıyoruz ve iyi bir pazarlama yöntemi olan bir günde implant diş sloganı ile hastaların kafasını karıştırmak istemiyoruz.

Neden 3 ay beklemeliyim?

İmplant kemik içerisine yerleştirildikten sona üzerine diş eti ile kapatılır. Ağızda görünmez. Kemik için uyumlu bir malzeme olan titanyum 60 ile 90 gün gibi bir süre içerisinde biyolojk olarak kemik ile kaynaşır. İlk yapıldığı anda sadece mekanik vida burguları ile tutuculuk sağlamaya çalışan implant bekleme süresi tamamlandığında kemiğin bir parçası gibi sağlam ve çiğnemeye hazırdır.

İlk uygulandığı ilk gün üzerine diş takılıp yük taşıtmak istendiğinde mekanik dayanıklılığı artmadığı için kemik ile biyolojik tutunma sağlayamadan hareket eder ve kaybedilebilir.

Ancak yeterli kemik hacmi ve kalitesi olduğunda bazı vakalar için uygulanabilen bir günde implant uygulamasını her hasta için uygun gibi tanıtmak ve hasta bu beklentiye girerek kliniğe geldiğinde ise “sizin için uygun değil size klasik yöntem ile bekleyerek uygulamak gerekli “demeyi doğru bulmuyoruz.

Hangi implant markası tercih edilmelidir?

Aslında implantların hepsi sağlık kurulluşlarından onay alarak piyasaya çıkarlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu implanın belgeli, lisanslı implant olmasıdır. Maalesef Uzakdoğu’da üretilen ve biyolojik testleri yeterince yapılmadan birtakım belgeler almış olan implantları duyuyoruz. İmplantın yeterli özelliklere ve biyolojik uyuma sahip olması hekim sorumluluğundadır. Hasta implantın üretim aşamalarını veya orijinalliğini takip edemez. Bu nedenle güvenebileceğiniz implant güvenebileceğiniz doktor veya klinik tarafından size temin edilebilir. Biz hem kendimiz hem hastalarımız için güvenilirliği senelerce test edilmiş orijinal Alman tasarımı ve üretimi olan Bego implant markasını tercih ediyoruz. Bu implantın kalitesi ve orijinalliği ile ilgili hiçbir sorun yaşamıyoruz ve yaşatmıyoruz. 1992 yılından bugüne verdiğimiz bütün hizmetlerimizde de kendimiz için uygulamayacağınız bir tedaviyi hastalarımıza önermiyoruz.

Aklınıza takılan her türlü soru için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.